Příroda a zajímavosti

Šerlich (1 027 m n.m.)

Severovýchodně od Děštného se nachází jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů Orlických hor – vrch Šerlich (1 027 m n.m.). Roku 1925 zde byla postavena turistická Masarykova chata a jsou zde i další rekreační chalupy. Je odtud nádherný výhled na Orlické hory s nejvyšším vrcholem Velkou Deštnou, na Malou Deštnou i na část Bystřických hor. V letním období se sem sjíždí cyklobusy, v zimní sezóně pak autobusy pro běžkaře. Lze odtud dojít na Velkou Deštnou (4 km), do Národní přírodní rezervace Bukačka (1 km), k Šerlišskému mlýnu (1,5 km).
Vzdálenost od Apartmánů 2 km.


Bukačka – prales

Jedná se o jedno z nejstarších chráněných území, které se nachází nedaleko Šerlichu ve výšce 910 – 1 025 m n.m. V roce 1954 byla Bukačka vyhlášena Národní přírodní rezervací. Pro svou druhovou pestrost bývá nazývána "botanickou zahradou Orlických hor". Porost tvoří bizarní buky s příměsí smrku, klenu a jeřábu. Rostou zde např. běloprstka bělavá, bledule jarní, oměj pestrý a oměj šalamounek, prha arnika, rosnatka okrouhlolistá, zajímavá je houba čapulka bahenní, na smrku roste vzácný choroš ohňovec izabelový aj.
Vzdálenost od Apartmánů 3 km.


Velká Deštná (1 115 m n.m.)

Nejvyšší vrchol Orlických hor se nachází 3 km východně od Deštného. Na plochém hřbetu stojí dřevěná vyhlídka, ze které je krásný pohled na celé Orlické hory. Pod vrcholem je možné občerstvení v chatě Horské služby (pouze v letní sezóně). Na vrcholovou plošinu vede hřebenová Jiráskova cesta, přístup je možný i z Luisina údolí po zelené turistické značce (2 km s převýšením necelých 250 m). V sedle mezi Velkou a Malou Deštnou se nachází malé vrchovištní rašeliniště Jelení Lázeň s charakteristickou květenou.
Vzdálenost od Apartmánů 6 km.


Zemská brána

Romantické místo na hranicích s Polskem, kde si Divoká Orlice razí cestu do Čech divokým skalnatým údolím. Pojem Zemské brány dotváří kamenný most, postavený v letech 1900-1903 italskými a českými kameníky. V roce 1978 byla mezi Zemskou bránou a Kláštercem nad Orlicí vyznačena naučná stezka podle toku Divoké Orlice s 23 zastaveními. Chráněný přírodní výtvor na ploše 88ha. K Zemské bráně se dostanete po silnici č. 311 Bartošovice v Orlických horách – České Petroviče.
Vzdálenost od Apartmánů 30 km.


Pastviny

Přehrada Pastviny se nachází v podhůří hor, východně od Žamberka v údolí řeky Divoké Orlice. Strmé skalnaté břehy porostlé lesy spolu s travnatými plážemi vytvářejí romantickou scenérii. 43 m vysoká kamenná přehradní hráz s hydroelektrárnou byla vybudována v letech 1932-38 v nadmořské výšce 469 m n.m. Přehradní jezero je asi 7 km dlouhé a jeho plocha je 110 ha. Při stavbě nad levým břehem jezera byl původní železný most nahrazen 25 m vysokým betonovým mostem se 2 oblouky. Na březích přehradní nádrže se nachází řada míst ke stanování a koupání.
Vzdálenost od Apartmánů 45 km.


ZOO Dvůr Králové nad Labem

Jediná zoologická zahrada ve Východních Čechách. Má největší kolekci afrických zvířat v Evropě. Dále zde naleznete tropické pavilony, ptačí a vodní světy, lidoopy, šelmy, slony. V areálu ZOO se nachází Galerie Pravěk očima Z. Buriana. V létě se konají projížďky po safari, ekologické vzdělávací programy, průvodcovské služby pro skupiny.
Vzdálenost od Apartmánů 60 km.


Adršpašsko-Teplické skály

Adršpašsko-Teplické skalní město se nachází v severovýchodní části České republiky a je součástí CHKO Broumovsko. Je rozprostřeno na ploše 20 km2 s nadmořskou výškou 500 m n.m. Adršpašské skály jsou od Teplických skla odděleny Vlčí roklí, ve které z písku vyvěrá stříbrný pramen. Skály jsou pískovcové, vlivem větru, vody, mrazu a slunce bylo vytvořeno mnoho věží, kaňonů a roklí. Oblast je velice vhodná nejen pro pěší turistiku a cykloturistiku, ale také je oblíbená horolezci, kteří zde najdou skály několika obtížností.
Vzdálenost od Apartmánů: 65 km do obce Adršpach; 60 km do města Teplice nad Metují